Gösta Nissjers

(Sverige, 1916-1963)
Gösta Nissjers
(Sverige, 1916-1963)

GÖSTA NISSJERS, kol på papper. Signerad och daterad Motiv från Möja 1942.

Motiv från Stora Möja med Möja by och kyrka. 23 x 38 cm.

Inga synliga skador. Ej examinerad ur ram.

Stora Möja är en ö i den yttre delen av mellersta Stockholms skärgård. Den är huvudö för en grupp öar som kallas Möja-arkipelagen. Stora Möja har haft en fast skärgårdsbefolkning sedan 1500-talet. De bofasta försörjde sig på fiske, småskaligt jordbruk och diverse hantverkssysslor. Möjabor bedrev också omfattande fiske ute vid Nassa och Björkskärs skärgårdar. Möja by och Möja kyrka, uppförd 1768-69, ligger vackert vid en vik på södra delen av Stora Möja, mitt emellan Möja ström och Berg. På en karta från 1630-talet finns ett knuttimrat kapell utsatt på ungefär samma plats där nuvarande kyrkan ligger. Det revs i samband med att den nuvarande kyrkan uppfördes. Rysshärjningarna 1719 drabbade ön hårt då alla byggnader utom kapellet brändes ner. Ryssarna upprättade också ett etappläger på öns västra sida där ett tjugotal ryssugnar ännu finns kvar. På 1950-talet efter andra världskriget började, liksom i övriga delar av Stockholms skärgård, den bofasta befolkningen stycka av mindre tomter från sina stamfastigheter som såldes för fritidsboende, en utveckling som fortgår än idag. Möja var länge känt för sina jordgubbsodlingar. Stora mängder jordgubbar levererades sedan slutet på 1800-talet in till huvudstaden. Kulmen nåddes under 1940-talet men idag har de kommersiella jordgubbsodlingarna nästan upphört. Dock finns flera mindre privata odlingar kvar på öarna omkring. Sorten som gav de goda jordgubbarna heter Senga Sengana.

Utropspris
3 000 SEK