JACOB ÄNGMAN, BESTICKSERVIS, 122 delar, silver och stål, "Rosenholm", GAB, 1940-tal, total vikt ca 4360 g.

Tolv matgafflar (19,5 cm), tolv matknivar med stålblad (22,5 cm), tolv matskedar (19, 7 cm),tolv bordsgafflar (17,7 cm), tolv bordsknivar med stålblad (19, 7 cm), tolv bordsskedar (18,1 cm), tolv smörgåsgafflar (13,7 cm), tolv smörgåsknivar med stålblad (16,4 cm), tolv kaffeskedar (12 cm), tolv assiettgafflar (12,1 cm), två smörknivar (16,7 cm).

Bruksslitage. Monogram på skaft. Smärre fläck på blad.

Utropspris
20 000 SEK