KALK, låghaltigt silver, 1900-tal, vikt 655 gram.

Delvis förgylld med bladekor i relief. Kuppa med något utsvängd mynning. Höjd 26,5 cm. Testad för silver men ej stämplad. Troligen fyllt skaft.

Slitage.

Utropspris
1 500 SEK