SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Oval form med konturerat brätte, hänkel. Blomsterdekor i underglasyrblått. Numrerade 234. Längd 19 cm.

Äldre lagning vid hänkelns fäste. Kantnötningar.

Proveniens

Baron Jean Jacques De Geer (1737-1809), Finspång slott;
Utrikesminister Greve Gustaf af Wetterstedt (1776-1837) i hans gifte 1811 med Charlotta Aurora De Geer (1779-1834);
hennes son A. F. N. Gyldenstolpe (1799-1864)
Carl Edvard Ekman (1826-1903), i hans köp av Finspång 1854;
hans son, Landshövding Axel Ekman (1869-1939), Mogård, Marieholm och Kilanda;
hans dotter Maria Adlercreutz (1898-1993), Höja Säteri;
i arv 1993 till hennes dotter M. Boije af Gennäs, née Adlercreutz;
därefter i arv till 2012

Utropspris
4 000 SEK