Fanerat med valnöt. Tvådelat med tre lådor i nedre delen och två dörrar i övre delen. Beslag av mässing. Bredd 144, djup 44, höjd cirka 215 cm.
Skador, slitage och lagningar, såsom fanerlagningar och bortfall, skadat glas. Nyckel saknas.