Design
874485

ARNE TIDEMAND RUUD, fåtölj, "Holmenkollen"/"3030", A/S Inventar, Gjövik, 1960-tal.

Ställbart stativ av teak. Klädsel av oxläder. Skumgummistoppade originalplymåer klädda med grön textil. Undertill präglat i lädret.

Smärre slitage.

Proveniens

Inköpt 1963 på Surte Möbelaffär.

Modellen avbildad i Linder, Mats D. & Kildebo, Atle, Norske designmøbler 1940-1975, Samler & antikkbørsen, Drammen, sidan 85.

"Holmenkollen" marknadsfördes utanför hemlandet av NORCRAFT, Norska möbelfabrikanternas exportsammanslutning. I Sverige salufördes modellen genom Nils Frykholm & Co, Lagerbringsgatan 5 i Göteborg.
Vid samma tid erbjöd NORCRAFT även Arne Tidemand-Ruuds dagbädd "3040" (se tidigare sålt objekt #369326). Även den tillverkad av A/S Inventar, Gjövik.

Utropspris
12 000 SEK