KAFFESERVIS, porslin, 13 delar, Riga 1864-1880.

Blomsterdekor samt förgyllning. Koppens höjd 5,5 cm, fatets diameter 13,5 cm, kaffekanna med lock, längd 22,5 cm, gräddsnäckans längd 14 cm, sockerskål med lock, längd 17 cm.

Enstaka fat med nagg i botten. Sliten förgyllning. Bruksslitage.

Utropspris
400 EUR