LISA LARSON, figurin, stengods, "Beata" ur serien ABC-flickorna, Gustavsberg. I produktion 1958-73.
Liggande flicka, delvis glaserad i blått och vitt. Etikettmärkt. Signerad BEATA SWEDEN LISA. L. D. Längd 20 cm, höjd 10 cm.
Obetydligt ytslitage.
Lisa Larson var en svensk keramiker och formgivare, född 1931 i Härlunda. Hon är främst känd för sitt arbete med keramiska figurer och skulpturer, särskilt under sin tid på Gustavsbergs Porslinsfabrik (1954 till 1980) där hon arbetade ihop med Stig Lindberg. Tiden efter Gustavsberg arbetade hon bland annat för Duka, Höganäs, Rosenthal, Rörstrand och slutligen under perioden 1990 till 1992 vid Jie Gantofta. När Jie gick i konkurs 1992 återvände Larson till lokalerna i Gustavsberg där hon startade det egna företaget Keramikstudion AB.
Lisa Larsons verk kännetecknas ofta av lekfulla och karaktärsfulla barn- och djurfigurer med en unik stil och personlighet. Många av hennes skulpturer kommer i serier, som till exempel Lilla zoo 1955, ABC-flickor 1958 och Adventsbarn 1979. Lisa Larson har haft betydande inflytande inom den keramiska konstscenen och hennes verk är mycket uppskattade och eftertraktade med samlare runt om i hela världen. Figurinen "Samhällsdebatten" och "Pippi" tillhör de mest eftersökta modellerna tillsammans med hennes stengodsskulpturer i unikat.