SERVIS, 46 delar, flintgods, "Clifton", Spode för Laura Ashley.

8 mattallrikar (diam 26 cm), 7 djupa tallrikar (diam 23 cm), 8 assietter (diam 19 cm), 4 kaffekoppar med fat, 2 tekoppar med fat, 1 buljongkopp med fat, 1 tekanna, 1 kaffekanna, 1 kanna, 1 gräddkanna, 1 sockerskål, 1 smörbytta, 4 serverinsskålar (längd 23), 2 serveringsfat (längd 36 cm), 1 soppterrin (längd 34 cm), 2 äggkoppar och 1 serveringskarott (längd 30 cm)

Slitage. Tre nagg på mattallrikarna, ett nagg på en assiette, ett nagg på en kaffekopp med fat, en tekopp med nagg samt nagg på en serveringsskål.

Utropspris
2 000 SEK