Mässingsstomme bestående av ringar i olika storlekar och behängda med droppformade prismor och kedjor. 13 ljuspunkter placerade bakom genombrutna kronringen. Upptill 2 ljuspunkter. Diameter 78 cm. Höjd ca 95 cm.
Ställvis slitage och smärre intryckningsskador. Flertalet prismor saknas. Ej funktionstestad.