CARL FAGERLUND, Orrefors, taklampa, 1900-talets andra hälft.

Gröntonat glas i hexagonal form, invändigt pressglas i klarglas med rutmönster i relief. Höjd 43 cm. Diameter ca 25 cm.

Smärre slitage. Ett nagg på den yttre kupan. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK