Jutta Votteler

(Tyskland, Född 1959)
Jutta Votteler
(Tyskland, Född 1959)

JUTTA VOTTELER, färgetsning. Signerad och numrerad 115/120 samt daterad 08.

Bildstrl. 32,5x85 cm

Enstaka veck.

Konstnär

Jutta Votteler är bildkonstnär, särskilt inriktad mot träsnitt och etsningar i färg. Hon har studerat vid Johannes Gutenberg universitetet i Mainz. Votteler arbetar som konstlärare vid universitetet i Kaiserslautern. Hennes bildvärld karaktäriseras av magi, skönhet, eskapism. En konst som fungerar som en slags poetiska betraktelser, en förhoppning om vad verkligheten skulle kunna vara, en fantasivärld mellan abstraktion och natur.

Utropspris
2 500 SEK