MATTA, troligen Najafabad, 364 x 254 cm.

Rosa fält med mittmedaljong och hörnornament. Blå huvudbård med palmett- och arabeskmönster.

Bruksslitage, ställvis något hårdare. Malskador på undersidan. Stel efter tvätt.

Utropspris
5 000 SEK