Fanerat med bl.a. jakaranda och alm. Klassicerande dekor av rosettupphängd medaljong med vasakärve. Skiva i grå kalksten. Längd 101 cm. Bredd 49,5 cm. Höjd 83 cm.
Slitage. Fanerskador. Flertalet nagg. Genomgående spricka med lagning. Renoverad och kompletterad. Nyckel saknas.