Fanerad med bl.a. jakaranda och mahogny. Klassicerande dekor av rosettupphängd medaljong med vasakärve. Parställda blomsterurnor. Skiva i kalksten. Tre lådor. Längd 100 cm. Bredd 49,5 cm. Höjd 79,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Några nagg. Fanerskador och enstaka sprickor. Kraftigt renoverad, kompletterad och omarbetad, bla. senare faner.