BORDSPENDYL, Frankrike, sent 1800-tal.

Delvis förgylld mässing. Urverket flankerat av änglar, krönt av urna med get. På rikt dekorerat fundament med bl.a balustrad. Urverket med romerska siffror för timmar samt arabiska för minuter, märkt " VILLARD A PARIS". Höjd ca 73 cm. Nyckel finns.

Slitage. Smärre dekorbortfall. Ej funktionstestad. Pendel ej monterad.

Utropspris
10 000 SEK