Delvis förgylld mässing. Urverket flankerat av änglar, krönt av urna med get. På rikt dekorerat fundament med bl.a balustrad. Urverket med romerska siffror för timmar samt arabiska för minuter, märkt " VILLARD A PARIS". Höjd ca 73 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre dekorbortfall. Ej funktionstestad. Pendel ej monterad.