BÖCKER, 2 st, "STOCKHOLMS STADS=ORDINANTER, PÅBUD OCH PUBLICATIONER..." samt "KONGL. STADGAR, FÖRORDNINGAR, BREF OCH..."

"STOCKHOLMS STADS=ORDINANTER, PÅBUD OCH PUBLICATIONER..." tryckt hos Hartwig Gercken, Stockholm 1731 respektive 1734.
"Stockholms Stads=Ordinantier, Påbud och Publicationer. Med Flijt hopsamalde, Och Til Almänn Nytta och Tienst, Med fullkomligit Orda-Register. Första Del+ Andra Del" Förläggare Magnus Lagerström. "
Bägge delarna hopbundna.
Samtida halvfranskt band. Rygg med fyra upphöjda bind. Slutet av boken plasts för anteckningar varav 6 sidor med samtida anteckningar.
"KONGL. STADGAR, FÖRORDNINGAR, BREF OCH..." Tryckt hos J.H Werner, Stockholm, 1706.
Kongl. stadgar, förordningar, bref och resolutioner, ifrån åhr 1528. in til 1701 angående justitiæ och executions- ährender, med een förteckning på stadgarne främst, och ett fulkommeligit orda-register efterst wid wercket öfwer thes : innehåld; uppå hans kongl. may:tz allernådigste befalning och privilegier, til thet almänne bästas tienst, och hwars och ens särskilte nytto, sålunda med flijt samlade, och genom trycket i dagzliuset befordrade...
Samtida skinnband. Rygg med upphöjda bind. Graverad frontespis. Två inklistrade gravyrer.

Slitage. Smärre fläckar.Smärre skador på pärmen.
Frontespisen lös och reva i försättsbladet. Smärre fuktfläckar.

Utropspris
3 000 SEK