SOFFA, gustaviansk stil, Lindome, 1800-tal.

Målad med skuren dekor av fjällskärningar. Genombruten rygg samt sidor med dekor av nollor och girlanger. Sitsen klädd med randig textil. Längd 215 cm.

Slitage. Sprickor. Senare klädsel samt målning. Renoverad och kompletterad. Delvis maskstungen.

Utropspris
3 000 SEK