TEKANNA, silver, 1800-talets andra hälft, vikt 767 gram.

Bukig form på tre ben. Pip med hjärtformad mynning samt figurdekor i releif. Uppsvängd hänkel av benimitation, vid fästena dekor av maskaroner. Lockknopp av ben. Höjd 19,5 cm.

Slitage. Sprickor på hänkel och knopp.

Utropspris
3 000 SEK