Fanerat med valnöt och valnötsrot. Dekor av kolonner med korintiska kapitäl. Rakt profilerat listkrön. Mittparti med två dörrar. Hyllor medföljer. Längd 214 cm. Bredd 73 cm. Höjd ca ca 230 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador, sprickor och lagningar. Kompletterat. Delvis maskstunget. Viss odör.