Dosa med randdekor, lock med konturerad kant, invändigt klädd med textil och papp, Barker Brothers, Birmingham, England, 1935. Rund skål med hamrad yta, på fot med dekor av vågband, "Sofiero", Ingrid Råström för CG Råström, Stockholm, 1985. Höjd 4- 8 cm.
Bruksslitage. Dosa med skador på invändigt inredning.