GÖSTA ADRIAN-NILSSON, blyerts på papper, osignerad. Troligtvis utförd på 1930-talet.
Gatuvy med flanörer under viadukt. Bildyta cirka 18,5 x 15 cm. Bladstorlek 23 x 17,5 cm.
Mjuka hanteringsveck. Gulnad.
Därefter i arv.
Motivet är eventuellt baserat på eller utfört med inspiration från de gatumiljöer vilka omgav GAN:s bostad på Bastugatan 25 på Södermalm i Stockholm där han bodde 1931-1965.
Gösta Adrian-Nilsson är främst känd som bildkonstnär, en pionjär inom Svensk modernism. Han studerade vid Tekniske Selskabs Skole i Köpenhamn och sedan för Johan Rohde vid Zahrtmanns skole i Köpenhamn. Som avantgardist sökte han ständigt nya intryck. I Berlin hos kretsen kring den radikala tidskriften Der Sturm, genom Kandinsky och Franz Marc. I Paris genom Fernand Legér och konstnärer i hans krets. GAN var en eklekticist i dess positiva bemärkelse. Han tog 1900-talets konststilar och skapade sitt eget uttryck. Symbolism, kubism, futurism, expressionism, konstruktivism och teosofi rymdes i hans mentala palett. Han hade en skarp blick för det manliga och hans måleri vitaliserades gärna av den modern teknologins energi, sprakande erotik och tyranners eko. Ingen svensk modern konstnär uppvisar en sådan säregen stil.