Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

GÖSTA ADRIAN-NILSSON, blyerts på papper, osignerad. Troligtvis utförd på 1930-talet.

Gatuvy med flanörer under viadukt. Bildyta cirka 18,5 x 15 cm. Bladstorlek 23 x 17,5 cm.

Mjuka hanteringsveck. Gulnad.

Proveniens

Därefter i arv.

Motivet är eventuellt baserat på eller utfört med inspiration från de gatumiljöer vilka omgav GAN:s bostad på Bastugatan 25 på Södermalm i Stockholm där han bodde 1931-1965.

Konstnär

Utropspris
1 500 SEK