KINDJAL, Kaukasisk, 1800/1900-tal.

Låghaltigt silver. Dekor av filigran och niello. Rak klinga av stål. Längd 42,5 cm.

Slitage. Delvis avbruten spets. Balja invändigt med skador, kindjalen går ej att skjuta in fullständigt. Smärre rost.

Utropspris
4 000 SEK