KUNGLIG STOL, nyrokoko, Danmark, 1800-talets mitt.
Svängd genombruten rygg med konturerad ryggbricka med Fredrik VIII av Danmarks spegelmomogram, fast stoppad sits, svängda ben. Sitthöjd 44 cm.
Obetydligt ytslitage. Repor. Märken.
Ingeborg av Danmark, Prinsessa av Sverige och Norge, Hertiginna av Västergötland (1878-1958)
Inventarier märkt: 1759, för Danska hovet.