FIGURIN, porslin, omkring sekelskiftet 1900.

Glaserat hästekipage med fyra figurer samt fyra hästar. Tudelad på träsockel. Avtagbart tak på vagn. Neapelliknande märkning i underglasyrblått. Sockelns längd ca 91 cm.

Slitage. Spricka i bottenplatta. Lagningar. Smärre dekorbortfall.

Utropspris
6 000 SEK