LJUSKRONA, tidigt 1900-tal. Höjd ca 87 cm.

Stomme i kromad metall samt förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor samt plym av pressglas. Avslutande knopp nedtill. Tolv ljuspunkter varav fem elektrifierade ljusarmar. Diameter inkl. ljusarmar ca 73 cm.

Slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
6 000 SEK