Stomme av mässing. Skärm av tre glaspaneler med etsad dekor av kvinnor, blad och tulpaner. Brickmärkt Glössner & Co typ 12-13. Höjd 182 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. En glaspanel med spricka. Obetydliga nagg. En mässingsknopp senare. Smärre fläckar.