Patrik Aarnivaara

(Sverige, Född 1977)
Patrik Aarnivaara
(Sverige, Född 1977)

PATRIK AARNIVAARA, C-print signerad och daterad 2012-01-30 och numrerad 1/5 a tergo.

"Anakronisk", 2012. Matt C-print, duraclear, reflexfritt glas, träram 28 x 42 cm.

Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Galleri Charlotte Lund, Stockholm, "Slow Motion is Monumental Sculpture", 2 februari - 24 mars 2012.

Ur Axel Anderssons recension (Konsten.net) av Aarnivaaras utställning på Galleri Charlotte Lund 2012:

"Om Aarnivaara har åskådliggjort en dold dimension i det platta filmiska mediet vänder han på perspektivet i en serie duraclearfotografier som innehåller flera lager. Effekten blir nästan stereoskopisk där olika motivnivåer reagerar mot varandra. Bilden kommer till liv och visar sin spatiella potentialitet för åskådaren som i detta skede kan frysa till monumentets stillhet. Kanske mest effektivt är en avbildning av tre statyer föreställande socialdemokratiska landsfäder som börjar komma till liv. Den franske filmteoretikern André Bazin talade om människans ”mumiekomplex” som tog sig uttryck i fotografin och filmen: vi vill stanna tiden och göra den evig. Aarnivaaras socialdemokratiska porträtt följer en annan bokstavlighet i mumiegenren. Det uppstoppade kommer att protestera mot sin odödhet och förfölja oss. Fingret på pulsen där, när det gäller det rådande politiska läget."

Utropspris
6 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

406. Martin Kippenberger, "Untitled (Hotel Chelsea)".
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK