DRAGKISTA FRÅN FAMILJEN LIDSTRÖM(SENARE LIDSTRÖMER, gustaviansk. Daterad 1771.

Vitmålad. Fem lådor. Kannelerade ben. Den övre vänstra lådan med text på bakstycket: "Lidström Medelpad 1771" samt svårtydd text "Tillverkad för enligt Jonas Lidströms d.ä hos.... I Lidensboda....". Bredd 137, djup 55, höjd 120 cm.

Slitage. Senare målning. Smärre färgbortfall.

Utropspris
6 000 SEK