MATTA, rya, ca 195,5 x 109 cm, Sverige 1900-talets mitt.

Ljusgrön botten med stora polykroma stiliserade blommor och blad.

Mattan har varit fuktig därför baksidan med fällningar. Något slitage och smutsig, fläckar. Fransar saknas.

Utropspris
4 000 SEK