Mörkblå botten med polykromt arabeskmönster. Grönmelerad huvudbård med kufiskt mönster.
Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar varav några stela, smärre skador och trampveck, lagningar, ställvis något påmålad. Baksidan med smärre fällningar, skadade sidor.