EINARI KYÖSTILÄ, karmstol, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1940-tal.
Formpressad björkplywood och massiv björk, löstagbar sits samt ryggstoppningen med knappar. Bredd 65 cm, sitthöjd 43 cm, totalhöjd 82 cm.
Slitage och märken på stommen. Klädseln förnyad.