LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Stomme i mässing. Behängd med olikformade prismor. 6 ljusarmar samt blå porslinsskål med sparljus. Avslutande kotte. Diameter 64 cm, höjd 75 cm.

Slitage. Smuts. Nagg. Ej funktionstestad. Prismor saknas, vissa medföljande.

Utropspris
4 000 SEK