Oval tekanna i svart, oglaserat lergods/basalt med antikiserande reliefdekor av putti. Stämpelmärkt E. Mayer. Hanley, Staffordshire, England, sent 1700-tal. Höjd 11 cm.
Ett par koppar med fat av porslin, handmålad blomsterdekor och förgyllning, Frankrike, tidigt 1800-tal. Höjd koppar 6,5 cm.
Smärre slitage. Tekanna med nedslipad pip.
Snarlik tekanna finns i Victoria & Albert Museums samlingar i London.