Rosaröd botten med liten rosettmedaljong, stora palmett- och molnbandsslingor i benvitt, ljusgult och rosa samt olika blå, gröna och bruna nyanser. Benvit huvudbård med stor stiliserad blomranka.
Ställvis slitage, smutsig, fläckar, den rosaröda färgen möjligen något påmålad. Långsidorna med trampveck och smärre skador.