ANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANI-BRODERI, ca 253,5 x 142 cm (medföljer 246x35 samt 108x9 och 138x7 cm).

Närmast yttäckande polykromt broderi med stora stiliserade blommor. Bård med blomranka. (Fyra delar).

Ituskuren och ihopsatt. Något slitage, smutsig, fläckar, skador, hål, lagningar. De medföljande delarna är slitna.

Utropspris
5 000 SEK