Närmast yttäckande polykromt broderi med stora stiliserade blommor. Bård med blomranka. (Fyra delar).
Ituskuren och ihopsatt. Något slitage, smutsig, fläckar, skador, hål, lagningar. De medföljande delarna är slitna.