COLLIER samt ÖRHÄNGEN, ett par med fasettslipad ametister, förgyllt silver.

Collier, Bernhard Hertz, Stockholm, 1901. Längd ca 43 cm. Örhängen, ej stämplade. Skruvstift. Höjd ca 2 cm. Totalvikt ca 49 g.

Ställvis förlust av förgyllning. Bruksslitage.

Utropspris
3 000 SEK