Bland annat björk och jakaranda, delvis fanerat. Stiliserad intarsiadekor. Inläggningar och handtag av tenn. Tre skåp samt tre lådor. Längd 160 cm. Bredd 53 cm. Höjd 149 cm. Nyckel finns.
Slitage. Faner- och intarsiaskador. Tennlagningar vid nyckelhål. Smärre fläckar. Fem lås fungerar ej, troligen p.g.a. ej ursprunglig nyckel.