Bägare, kalk samt godronnerad skål med uppsvängda hänklar, Ryssland. Tumlare, bägare samt kalk, Sverige, 1800-tal. Konande bägare på rund räfflad fot, Stephan Halling, Örebro, 1755. Höjd 3- 12 cm.
Sedvanligt slitage. Gravyr. Bucklor. Bägaren från 1755 med lagningar samt skador kring kant.