Bajonett med Fäste av järn, lätt svängd och eneggad klinga med skålslipning och flat rygg. Längd ca 68, varav klingan ca 54,5 cm. Järnskodd balja av svärtat läder. Sabelns fäste med metalllindad kavel. Böjd och eneggad klinga med flat rygg och skålslipning. Järnbalja med två koppelringar. Längd ca 98, varav klingan ca 83,5 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage med mindre skador. Missfärgade. Slitage. Repor.