Svagt konande form, invändigt förgylld, på rund utvikt fot, trambolerad dekor av blommor, av Hans Lyberg, Borås, något otydlig årsstämpel troligen 1828. Svagt konande form, invändigt förgylld, slätt liv, otydlig mästarstämpel, 1821. Höjd ca cm.
Bucklor. En av dem med lagningar. Åldersrelaterat slitage.