IVAN AGUÉLI

Olja på duk, ej signerad.

Helfigur av stående kvinna. 54 x 35,5 cm.

Med stor sannolikhet rör det sig om det motiv som redovisas som á tergo i Gauffin.

Konditionsrapport

Lagningar av tidigare revor. Retuscher. Krackelyr. Flertal små hål. Smärre färgbortfall. Uppfodrad på pannå.

Proveniens
Inköpt på Aktiebolaget D. Börjessons Konsthandel den 1 april 1957.
Aguélmuseet i Sala, jubileums utställning 9/5-30/6-92. Valby Kunstforening Aguéliudstillingen 1961.
Gauffin, Axel, Ivan Aguéli, Människan - mystikern - målaren, Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1940-1941, toligtvis nr 88.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Emma Svensson

Göteborg

Emma Svensson

+46-767 781044
emma.svensson@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

SE-

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i My Bukowskis.

    10439204 bukobject
    • 10439204 thumb
    • 10439203 thumb
    • 10439202 thumb
    • 10439201 thumb
    • 10439508 thumb
    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 60 000 SEK

    28 000
    2 864 EUR
    3 193 USD

    Acceptpriset är ej uppnått

    Budhistorik (6 bud)
    514 maj 15:0928000SEK
    314 maj 10:4327000SEK
    413 maj 22:5026000SEK