Ivan Aguéli

(Sverige, 1869-1917)
Ivan Aguéli
(Sverige, 1869-1917)

IVAN AGUÉLI, olja på duk, ej signerad.

Helfigur av stående kvinna. 54 x 35,5 cm.

Lagningar av tidigare revor. Retuscher. Krackelyr. Flertal små hål. Smärre färgbortfall. Uppfodrad på pannå.

Proveniens

Inköpt på Aktiebolaget D. Börjessons Konsthandel den 1 april 1957.

Aguélmuseet i Sala, jubileums utställning 9/5-30/6-92.
Valby Kunstforening Aguéliudstillingen 1961.

Gauffin, Axel, Ivan Aguéli, Människan - mystikern - målaren, Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1940-1941, toligtvis nr 88.

Med stor sannolikhet rör det sig om det motiv som redovisas som á tergo i Gauffin.

Utropspris
60 000 SEK