IVAN AGUÉLI

Olja på duk, ej signerad.

Helfigur av stående kvinna. 54 x 35,5 cm.

Med stor sannolikhet rör det sig om det motiv som redovisas som á tergo i Gauffin.

Konditionsrapport

Lagningar av tidigare revor. Retuscher. Krackelyr. Flertal små hål. Smärre färgbortfall. Uppfodrad på pannå.

Proveniens
Inköpt på Aktiebolaget D. Börjessons Konsthandel den 1 april 1957.
Aguélmuseet i Sala, jubileums utställning 9/5-30/6-92. Valby Kunstforening Aguéliudstillingen 1961.
Gauffin, Axel, Ivan Aguéli, Människan - mystikern - målaren, Sveriges Allmänna Konstförening, Stockholm, 1940-1941, toligtvis nr 88.

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i My Bukowskis.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss