GUNNAR WENNERBERG, vas, flintgods, jugend, Gustafsberg, omkring 1900.
Bukig form med grön glasyr och reliefdekor av stiliserade tulpaner. Signerad Gustafsberg Wennerberg. Höjd 19 cm.
Obetydligt ytslitage. Krackelyr. Smärre missfärgningar. Smutsig inuti. Bristning/spricka/tillverkningsdefekt på fotring.