PRAKTURNA MED LOCK, majolika, Rörstrand, 1800-talets slut/1900-talets början.

Polykrom glasyr, delvis förgylld. Rik dekor av maskaroner, blomsterslingor och akantusblad. Höjd (inkl. lock) 44 cm.

Slitage. Lock med lagning.

Utropspris
3 000 SEK