PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj, "Clam Chair" / "Muslinge", 1940/50-tal.
Stomme i björk, fast stoppad klädsel. Sitthöjd ca 32 cm.
Slitage, smärre nötskador på tyget, märken på stommen. Ett ben något löst.