TEBORD, rokokostil, Rörstrand, skivan signerad E. L. och daterad 1923
Underrede av trä, nedfälld skiva med polykromt målad dekor av strödda blommor. Längd 88, bredd 66, höjd 74 cm.
Skivan limmad med underrede, inga synliga skador. Obetydligt slitage, repor, märken, torrsprickor.