STOLAR, 5 st, Thonet, 1900-talets början.
Stomme av böjträ. Sits av rotting. Fyra märkta samt en utan märkning (denna endast troligen av Thonet). Sitthöjd ca 47 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage samt flertalet skador och lagningar. En stol med delvis lösa framben. Senare målning.