Design
883386

August Thonet

(Frankrike)
August Thonet
(Frankrike)

STOLAR, 5 st, Thonet, 1900-talets början.

Stomme av böjträ. Sits av rotting. Fyra märkta samt en utan märkning (denna endast troligen av Thonet). Sitthöjd ca 47 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage samt flertalet skador och lagningar. En stol med delvis lösa framben. Senare målning.

Utropspris
2 000 SEK