Matz Borgström

(Sverige, Född 1954)
Matz Borgström
(Sverige, Född 1954)

MATZ BORGSTRÖM, vas, glas, numrerad, för Orrefors, 1900-talets andra hälft.

Signerad Orrefors 904679 Matz Borgström 2-87. Färgat glas på fot av klarglas. Höjd ca 43,5 cm.

Smärre slitage. Mindre repor undertill. Smärre slitage. Repor.

Formgivare

Matz Borgström (f.1954) är utbildad vid Birmingham Polytechnic och Konstfack. Han var under flera år knuten till Orrefors (1984-90) där han blev känd för skålen Capra. Åren 1991–92 var han konstnärlig ledare vid Lindshammars glasbruk och samarbetade från 1992 med Transjö Hytta. Han var en av skaparna av formprogrammet vid Beckmans designhögskola och arbetade under en period som föreläsare på Designhögskolan, Umeå Universitet.

Utropspris
4 000 SEK