MATTA, rölakan, ca 258,5 x 164 cm, Sverige 1900-talets förra hälft.

Benvit botten med mönster liknande "Vit botten" av Märta Måås-Fjetterström.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, skador, hål, lagningar. Skadade sidor, senare fransar.

Utropspris
2 000 SEK